W 2005 roku Zespół Kawiarenki Literackiej chorzowskiego Słowaka otrzymał zaproszenie na uroczyste obchody 200-lecia utworzenia Liceum Krzemienieckiego. Organizatorem obchodów było Kolegium Nauczycielskie, które w późniejszych latach zostało przekształcone w Akademię Humanistyczno-Pedagogiczną im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu. Akademia pracuje w obiektach dawnego Liceum Krzemienieckiego i nawiązuje do tradycji placówki oświatowej założonej przez Tadeusza Czackiego i Hugo Kołłątaja w 1805 roku w zabytkowych budynkach Kolegium Jezuickiego.

Wyjazd do Krzemieńca w 2005 roku był początkiem niezwykłej współpracy I Liceum Ogólnokształcącego im, Juliusza Słowackiego w Chorzowie z „małą ojczyzną” Patrona naszej Szkoły. Przygoda turystyczna przerodziła się w wielką – trwająca do dnia dzisiejszego przygodę intelektualną i autorski projekt chorzowskiego Słowaka i Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej „Młodych Polaków i Ukraińców Dialog Dwóch Kultur Polska – Ukraina” (Chorzów – Krzemieniec – Tarnopol).

Kawiarenka Literacka zaskarbiła sobie sympatię Ukraińców świętujących rocznicę powstania Liceum Krzemienieckiego prezentem, który przywiozła młodzież z Chorzowa. Było to 200 krzewów róż białych i czerwonych i 200 cebulek tulipanów żółtych i niebieskich. Razem ze studentami Akademii posadziliśmy krzewy róż w miejscu, w którym stał dworek rodzinny Juliusza Słowackiego – miejsce narodzin naszego Patrona. Tulipany żółte i niebieskie posadzone zostały wokół pomnika Tarasa Szewczenki.

Uczniowie chorzowskiego Słowaka razem ze swoimi kolegami – studentami Akademii stworzyli Rosarium Juliusza – realizując przesłanie płynące z wiersza romantycznego poety Seweryna Goszczyńskiego :

„Sadźmy Przyjacielu róże…
Sadźmy je przyszłemu latu…
Da nam milszy kwiat od róży
Łzy wdzięczności i wspomnienia.”

Dzisiaj kwitnie już w tym miejscu około 1500 krzewów róż.

Od tej pory zorganizowaliśmy 12 wyjazdów Kawiarenki Literackiej i uczniów naszej Szkoły, nie tylko do Krzemieńca. Wyjazdy stały się tradycją edukacyjną klas w których uczę języka polskiego. W ramach tego projektu wędrujemy składami bohaterów powieści historycznych Henryka Sienkiewicza do Zbaraża, Kamieńca Podolskiego, Chocimia, odwiedzamy młodopolski i międzywojenny Lwów, uczestniczymy w szczególnej lekcji języka polskiego i historii na Cmentarzu Łyczakowskim, gościmy w Gimnazjum nr 4 w Tarnopolu – wzbogacając tamtejsze Szkolne Muzeum Juliusza Słowackiego o nowe eksponaty, wreszcie składamy hołd Aleksandrowi Fredrze w Rutkach pod Lwowem.

Muzeum Biograficzne Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na czas naszej wizyty zamienia się w „pracownię polonistyczną chorzowskiego Słowaka”. Odbywają się wtedy „kolejne urodziny Julka”, wieczorne koncerty muzyki i poezji, debaty polsko-ukraińskie o roli literatury, która łączy narody. Rozmawiamy również o trudnych i bolesnych wydarzeniach historycznych jakie rozegrały się w naszej bliższej i dalszej historii.

Projekt „Młodych Polaków i Młodych Ukraińców Dialog Dwóch Kultur”, realizowany wspólnie z Akademią Krzemieniecką to spotkania literackie, koncerty w zabytkowych wnętrzach Akademii i Dworku Januszewskich w Krzemieńcu, warsztaty muzyczne, choreograficzne, spotkania z Polakami tam jeszcze żyjącymi i rozmowy z młodymi Ukraińcami, studentami Akademii.

W Słowaku mamy Aulę Krzemieniecką wkomponowaną w życie naszej Szkoły, a w Krzemieńcu – ukraińscy studenci spotykają się w Rosarium Juliusza – w Ogrodach Słowaka Bis.

Andrzej Król