Spotkanie informacyjne o ISM 26.02.2020

26.02.2020 (środa) od 11.05 do 12.10 w Auli Krzemienieckiej odbędzie się spotkanie informacyjne o Indywidualnych Studiach Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego (dawny MISH i MISMaP). Będziemy gościć studentów kierunku, którzy opowiedzą o ISM i z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania.
Zapraszamy zainteresowanych uczniów klas II i III. W razie pytań proszę o kontakt.

Dokładnie 75 lat w modernistycznym budynku przy ulicy Dąbrowskiego

24 lutego 1945 roku – 75 lat temu, po nabożeństwie w kościele św. Antoniego, gdzie kazanie wygłosił ksiądz prałat Maśliński odbyło się spotkanie młodzieży i Rady Pedagogicznej w sali gimnastycznej oraz zawieszenie krzyża w holu szkoły – czytamy w szkolnym kalendarium. W ten oto sposób zainaugurowano pracę przedwojennego Gimnazjum Odrowążów w nowej siedzibie – budynku po szkole dla mniejszości niemieckiej, wzniesionym w 1932 roku w stylu funkcjonalnym.

W szkolnej monografii pod redakcją naszej byłej polonistki, Pani Profesor dr Małgorzaty Rutkowskiej czytamy:

“W lutym 1945 roku, tuż po wyzwoleniu Śląska, Pan Dyrektor Władysław Marchacz wraz z ocalałymi nauczycielami przystąpili do wznowienia działalności szkoły. Przedwojenny budynek przy dzisiejszej ul. Powstańców był wówczas zamieniony na biura, ale przedwojenny budynek Prywatnego Liceum Koedukacyjnego imienia Josepha von Eichendorffa był pusty i dlatego zdecydowano się na przeniesienie polskiej szkoły do tego budynku. Był to nowocześnie wyposażony budynek szkolny zbudowany w latach 1931-32 dla mniejszości niemieckiej (w zamian za szkołę dla mniejszości polskiej w Bytomiu, już na terenie Niemiec). Powstała szkoła dzienna i popołudniowa dla starszej młodzieży, której wojna zabrała młodość i możliwość nauki. Zajęcia rozpoczęły się 1 marca 1945 roku, a pierwszy powojenny rok szkolny zakończył się 14 lipca 1945, trwał 101 dni, a przerw w nauce nie było żadnych. 16 lipca pożegnano pierwszych powojennych maturzystów. Popołudniowa klasa w cztery miesiące nadrobiła materiał gimnazjum (bez żadnej taryfy ulgowej) a w rok – dwa lata liceum tak, że w czerwcu 1946 kolejny rocznik zdawał maturę.”