XXIV Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu

W piątek, 18 października odbędą się eliminacje szkolne Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu.

Wszystkich chętnych prosimy o przesłanie (za pomocą Librusa) zgłoszenia do swoich nauczycieli biologii.

Zgłoszenia przyjmujemy do środy, 16.10.

Eliminacje odbędą się w sali 204 o godz. 925.

W Dniu Edukacji – najlepsze życzenia

Wszystkim Profesorom – byłym i obecnym, Pracownikom Słowaka ale także uczniom i całej społeczności naszego Liceum składam najserdeczniej życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Życzę wszystkim, by edukacja – najważniejsza dziedzina działalności Państwa, cieszyła się szacunkiem, na jaki zasługuje zarówno ze strony władz państwowych, jak i całego społeczeństwa.

Jan Chełmecki (1c/IV) rozpoczyna studia w Uniwersytecie Śląskim

Uczeń klasy 1c Uniwersyteckiego Liceum rozpoczyna studia w Uniwersytecie Śląskim. To jeden z efektów porozumienia, które 12 lat temu zawarli Rektor Uniwersytetu Śląskiego i Dyrektor Liceum Słowackiego, na mocy którego powstał pierwszy akademicki zespół szkolny w województwie. Szeroka gama zajęć oferowanych przez UŚ wzbogacająca ofertę szkolną to nie tylko wykłady, zajęcia laboratoryjne czy dostęp do zasobów biblioteczki naukowej. Wybitnie uzdolnieni uczniowie, a do takich należy stypendysta prestiżowego Krajowego funduszu na Rzecz Dzieci, mogą być kierowani przez Dyrektor, w porozumieniu z rodzicami na studia w Uniwersytecie pod opieką indywidualnego tutora.

Janek rozpocznie indywidualne kształcenie uniwersyteckie w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ, gdzie będzie zgłębiał wiedzę w zakresie analizy matematycznej, algebry i teorii liczb, matematyki i fizyki współczesnej.

Gratulacje!

INDYJSKA SESJA NAUKOWA – zapraszamy słuchaczy specjalizacji z historii, geografii i wos

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Słowaka w Chorzowie mają przyjemność zaprosić na sesję z okazji 150. Rocznicy urodzin Mohandasa Karamchanda Gandhiego, która odbędzie się 15.10.2019 roku w Auli im. Kazimierza Lepszego w Rektoracie UŚ w Katowicach (od 9.00) oraz 16.10.2019 r. w Auli Krzemienieckiej U I LO w Chorzowie (od 9.20).

Tematem sesji jest sylwetka Mahatmy Gandhiego, prezentacja wpływu jego działalności na współczesne oblicze świata, oraz przedstawienie środowiska przyrodniczo-społecznego i bogatej kultury współczesnych Indii.

Udział w sesji zalecamy słuchaczom specjalizacji z historii, geografii i wos.

Szczegóły na stronach Uniwersytetu Śląskiego w zakładce “Kalendarz” i Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie.

DYDAKTYKA POLONISTYCZNA …

W dniach od 9 do 10 października w niezwykłym architektonicznie miejscu SZKOŁY FILMOWEJ im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zorganizowana została przez Wydział Humanistyczny tej uczelni Ogólnopolska Konferencja DYDAKTYKA POLONISTYCZNA i JEJ NAUKI. Było to spotkanie naukowców z najważniejszych akademickich środowisk polonistycznych z całego kraju ( Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów, Warszawa). Geodydaktyka, Poezja w kontekstach, Czytanie lektur, Historia, Film, Społeczna pragmatyka czytania , Czytanie słów – to kręgi tematyczne rozważań uczestników tego spotkania. Wśród prelegentów i autorów referatów z dużym zainteresowaniem przyjęte zostały 2 wystąpienia nawiązujące do polonistycznego dorobku chorzowskiego Słowaka. Pan Michał Łukowicz (Matura 2010), ciągle związany z naszym Liceum współpracą z Kawiarenką Literacką, przedstawił referat: Nauczyciel jako reżyser. Punkty wspólne, różnice, perspektywy wzajemnych inspiracji dwóch( teoretycznie odległych od siebie) profesji. W panelu Czytanie lektur autor tej notatki zaprezentował Polonistyczne wędrowania szlakami gniazd rodzinnych twórców literatury polskiej (Polska, Zaolzie, Wołyń, Podole). Uczestnicy tego panelu wyrazili duże zainteresowaniem udziałem w polonistycznych wędrowaniach chorzowskiego Słowaka. Aktywna obecność naszego Liceum w obradach pierwszej naukowej Konferencji, zorganizowanej przez nowo powstały Wydział Humanistyczny, potwierdza praktyczną realizację patronatu Uniwersytetu Śląskiego nad naszą Szkołą.