Przyrodnicze wędrówki specjalizacji biologicznej

Wczoraj, 13 czerwca,  specjalizacja biologiczna zakończyła tegoroczne wędrówki przyrodnicze zajęciami w Parku Śląskim. Były to warsztaty hydrobiologiczne (za prowadzenie których jeszcze raz dziękujemy pani mgr Klaudii Cebulskiej z Katedry Hydrobiologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚl.) oraz lekcja zoologii i biogeografii, czyli zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego.

Co jeszcze realizowaliśmy w kończącym się roku szkolnym?

Jako specjalizacja biologiczna byliśmy aktywni w czasie Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach:

• Uczestniczyliśmy w Warsztatach klimatycznych „Od węgla do słońca”;
  • Byliśmy zaproszeni na Międzynarodową Konferencję Szkół Stowarzyszonych UNESCO “My region, – yesterday and today, and global climate changing”;
  • Byliśmy obecni na spotkaniach Klubu Myśli Ekologicznej, gdzie poznaliśmy m.in. Stuarta Scota – głębokiego ekologa, stratega i edukatora  oraz Marcina Popkiewicza – fizyka, pisarza, eksperta i dziennikarza zajmującego się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko;
  • Byliśmy koneserami  „Klimatycznego  kina” w Pawilonie Dobry Klimat na katowickim rynku, a niektórym udało się (w Climate Hub*) dołączyć do byłego wiceprezydenta USA Ala Gore’a i dowiedzieć się, jak  kryzys klimatyczny niszczy naszą planetę;
  • Wreszcie –  protestowaliśmy w trakcie Marszu Dla Klimatu.

A oprócz tego: tegoroczna Noc Naukowców w Słowaku oferowała ciekawe zajęcia właśnie dla przyrodników i cieszyły się one popularnością.

Kwietniowy Dzień Medyczny również wzbudził spore zainteresowanie i mamy nadzieję powtórzyć to wydarzenie w przyszłym roku szkolnym.

Od września zapraszamy obecne i nowe specjalizacje oraz pozostałych zainteresowanych biologią uczniów na kolejne wędrówki i zajęcia przyrodnicze.

O biologii w Słowaku słów kilka

Kończący się już rok szkolny obfitował w sukcesy biologów. Uważamy więc, że należy je podsumować.

Najbardziej spektakularny sukces licealny to sukces Sary Młynarskiej (już absolwentki), która została Finalistką eliminacji ogólnopolskich 48. Olimpiady Biologicznej. Kolejny spektakularny sukces, tym razem gimnazjalny, to sukces Kornelii Koziorowskiej z kl. 3gdb, która została Laureatką Konkursu Przedmiotowego z Biologii.
Poza tym Olga Klimczak (2C) została Laureatką Eliminacji wojewódzkich Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Jak co roku, nasi uczniowie startowali w konkursie wiedzy w ramach Miejskiego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS, gdzie Kornelia Koziorowska i Zofia Bryła (3gdb) zdobyły odpowiednio I i II miejsce w kategorii gimnazjów, a Adam Sołtyk (2a) I miejsce w kategorii liceów.