Noc Naukowców z UŚ 2019

Jak co roku w okolicy początku kwietnia zapraszamy społeczność Słowaka do udziału w wydarzeniach związanych z nauką przez duże N.
Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące dzięki współpracy i opiece merytorycznej Uniwersytetu Śląskiego ma tą rzadką możliwość tworzenia dla swoich uczniów przestrzeni naukowej poza zwykłymi zajęciami dydaktycznymi.
W tym roku Noc Naukowców przebiegać będzie równolegle w dziedzinach humanistycznych, socjologicznych i przyrodniczych.
Wydarzenie będzie miało miejsce już za kilka dni w najbliższy wtorek 2.04.2019r. od godz. 1700 wg planu podanego poniżej.
Chcemy jednak zaznaczyć, że do udziału w poszczególnych wydarzeniach – tych o charakterze warsztatowym należy się zgłosić ponieważ ilość miejsc w poszczególnych warsztatach jest limitowana. Jednocześnie wszyscy uczniowie chcący poszerzać swoje horyzonty naukowe zostaną na podstawie list obecności promowani punktami z zachowania.
Zgłaszać swój udział można poprzez Radę Młodzieżową (która zorganizuje listy przechodząc w dniu jutrzejszym -piątek – po klasach).
Serdecznie zapraszamy i życzymy wielu ciekawych odkryć naukowych podczas tegorocznej Nocy Naukowców.

PLAN NOCY NAUKOWCÓW 2019:
1700 – WYKŁAD:
Dr hab. Małgorzata Myśliwiec – “Co dalej z Katalonią?”
(kierownik Zakładu Systemów Politycznych Państw Wysoko Rozwiniętych WNS UŚ)

1815 – WARSZTATY (grupy ok. 20 osób):

CZĘŚĆ PRZYRODNICZA (sala 402 i 405)

1. mgr Klaudia CEBULSKA – “Co słychać w stawie?” – warsztaty hydrobiologiczne (Katedra Hydrobiologii WBiOŚ UŚ)
  2. mgr Wojciech ZARZYCKI – “O czym mówią drzewa?” – warsztaty dendrochronologiczne (Katedra Ekologii Roślin WBiOŚ UŚ)

CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA (sala 304, 306 i 307)

1. mgr Paweł Otręba – “Gdzie ci mężczyźni, gdzie te kobiety…?” Problematyka płci w powieściach Szczepana Twardocha (Wydział Filologiczny UŚ)
  2. mgr Konrad Zielonka – “Gra w pisanie” – warsztaty z pisarskiej improwizacji (Wydział Filologiczny UŚ)
  3. mgr Marta Bainka – “Regionalizm w Europie” – warsztaty regionalne (Wydział Filologiczny UŚ).

W wypadku większej ilości chętnych oraz chęci uczestnictwa w kilku warsztatach istnieje możliwość ich powtórzenia ok. godz. 1945.

Grażyna Biznesu

Grażyna Biznesu to projekt społeczny realizowany w ramach olimpiady praktycznej „Zwolnieni z teorii” przez uczniów naszej szkoły. Polega on na prowadzeniu edukacyjnego fanpage’a na Facebooku, gdzie organizatorzy pokazują jak w prosty sposób każdy nastolatek może zacząć oszczędzać. Dodatkowo tłumaczą przydatne pojęcia ekonomiczne oraz prezentują interesujące dane z zakresu finansów.

„Grażyny” kręcą też autorski serial, w którym z przymrużeniem oka pokazują, że wiedza ekonomiczna przydaje się każdemu 🙂

Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/grazynabiznesu.2018/