NARTY NIE NA ŻARTY – czyli PUCHAR “SŁOWAKA 2019”

Już 5 marca 2019r. w Wiśle odbędą się zawody narciarskie i snowboardowe o “PUCHAR SŁOWAKA”. Są to jednocześnie eliminacje do “PUCHARU CHORZOWA”, który odbędzie się również w Wiśle w dniach 6 i 7 marca 2019r. Zgłoszenia reprezentacji klas do zawodów są do środy 27.02.2019. u nauczycieli wychowania fizycznego. Każda klasa może zgłosić 6 osób ( w przypadku mniejszej ilości z innych klas mogą jechać osoby dodatkowe, które należy zgłaszać jako rezerwowych zawodników ). Klasyfikacja klas będzie miała wpływ na klasyfikację końcową razem z konkurencjami rozgrywanymi podczas “Dnia Sportu”. Każda startująca osoba może startować zarówno w narciarstwie jak i snowboardzie. Koszt wyjazdu na zawody to 60 pln. W ramach kosztu każdy uczestnik ma zapewniony przejazd, ciepły posiłek oraz wspaniałą zabawę podczas sportowej rywalizacji. Wpłat należy dokonać wraz ze zgłoszeniem. Zapewniamy dobre ceny karnetów:25 zł karnet 10-cio przejazdowy lub 30 zł całodzienny – płatne w kasie wyciągu. W przypadku dużej ilości chętnych (OKOŁO 80 OSÓB), 10 złotych z wpisowego przeznaczone zostanie na dofinansowanie wyciągów. Ilość miejsc ograniczona.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka,
oraz Zespół Przedmiotowy Nauczycieli WF
w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie

O KAWIARENCE LITERACKIEJ W WILLI DECJUSZA

W zabytkowej, renesansowej podkrakowskiej WILLI DECJUSZA odbyła się od 21 do 22 .o2. 2019 roku Międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja naukowa dla doktorantów i młodych naukowców: RELACJE MIĘDZYLUDZKIE NA SCENIE XX I XXI WIEKU. Spotkanie akademickich środowisk teatrologów zorganizował Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytet Techniczny w Dortmundzie (Niemcy).

Po wykładach inauguracyjnych, które odbyły się w wielkiej zabytkowej Sali Konferencyjnej delegacja Kawiarenki Literackiej: P. Michał Ciołek (absolwent), p. Michał Łukowicz (absolwent) i autor tej informacji przedstawili historię i współczesną recepcję Teatru Podziemnego Poezji Stanu Wojennego: TEATR PODZIEMNY POEZJI STANU WOJENNEGO – SCENICZNE SPOTKANIE Z TRAUMĄ, PRAWDĄ I HISTORIĄ. Nasza prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem teatrologów z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Toruńskiego im. Mikołaja Kopernika.

Willa Decjusza (bankiera, humanisty i sekretarza króla Zygmunta Starego – znał i przyjaźnił się z Marcinem Lutrem i Erazmem z Rotterdamu), dzisiaj jest siedzibą krakowskiego Instytutu Kultury. Mają tutaj siedzibę Stowarzyszenia nawiązujące do humanistycznego ducha swego patrona. Stawiają sobie za cel stworzenie forum dla dialogu kultur, pluralizmu i tolerancji w życiu. Cieszy więc fakt , że działania kulturotwórcze Kawiarenki Literackiej chorzowskiego Słowaka są dostrzegane i budzą zainteresowanie teatrologicznego środowiska akademickiego w takim właśnie symbolicznym miejscu.