Olimpiada Języka Rosyjskiego

Uprzejmie informuję, iż część ustna zawodów I stopnia 50. Olimpiady Języka Rosyjskiego w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach odbędzie się 26.11 o godz. 10.00 w sali 304.

Zgodnie z Regulaminem OJR część ustna powinna obejmować wypowiedź ucznia na dowolny temat na podstawie przeczytanej w języku rosyjskim lektury, wykraczającej poza program nauczania w szkole (może to być wybrany przez ucznia utwór literatury pięknej lub materiały prasowe dotyczące tradycji i teraźniejszości kultury materialnej i duchowej Rosji oraz Polski). Uczniowie, którzy zdecydowali się przygotować swoją wypowiedź na podstawie materiałów prasowych, powinni zabrać je ze sobą.

Spektakl “Ulice Wolności” i wyniki konkursu z okazji 150-lecia Królewskiej Huty

21 listopada uczniowie klas pierwszych LO gimnazjalnych oraz specjalizacji z języka polskiego wzięli udział w spektaklu pt. “Ulice Wolności”, przygotowanym przez artystów Teatru Reduta Śląska. Reżyserem przedstawienia jest Robert Talarczyk, a spektakl został wystawiony w CHCK.. To najbardziej chorzowskie przedstawienia, jakie tylko można sobie wyobrazić. Powstało z okazji 150-lecia Królewskiej Huty, a jego tematem są wspomnienia związane z główną ulicą naszego miasta czyli popularną Wolką.

Każde miasto ma swoją kultową ulicę, taką przy której znajdują się najlepsze sklepy, restauracje, na której grają uliczni artyści i odbywają się miejskie imprezy. Taka jest czy też była ulica Wolności. Mieszkańcy miasta wspominają ją na różne sposoby, dla jednych było to miejsce beztroskiej zabawy, dla innych okazja do zrobienia udanych, a czasem nawet luksusowych zakupów, jeszcze inni mieli tu swój zakład pracy. Co zapamięta najmłodsze pokolenie. Czy tylko zamknięcie restauracji Mc Donalds?

Również z okazji 150-lecia Chorzowa w naszej szkole odbył się drużynowy konkurs z wiedzy o jego historii. W rywalizacji wzięły udział reprezentacje 15 klas. Po spektaklu „Ulice Wolności” ogłoszone zostały jego wyniki. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 1C, drugie miejsce zajęła 2C, a trzecie 3 gda. Serdecznie gratulujemy! Najlepsza klasa w nagrodę pojedzie na jednodniową wycieczkę.