II OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL „(Pod)różne historie” (Białystok 2018).

Do Słowaka dotarła bardzo interesująca wiadomość o kolejnym sukcesie Dominika Wołowczyka ucznia II a I Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego. 7 września JURY II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ogłosiło końcowe wyniki konkursu „(Pod)różne historie”. Wśród autorów nagrodzonych prac Znalazł się Dominik Wołowczyk i jego praca „Nieco inny szlak”. Dominik zdobył jedno z trzech wyróżnień. Gratuluję wyróżnienia i umiejętnego łączenia pasji filatelistycznych i geograficznych wraz z polonistycznym postrzeganiem zjawisk kultury.

Warto zaznaczyć, że praca rodziła się i nabierała kształtu w pierwszych dniach wakacji.

PRZED DIALOGIEM DWÓCH KULTUR POLSKA UKRAINA

W Królewskiej Pracowni Polonistycznej trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego kresowego, polonistycznego wędrowania. Będzie to już IX edycja projektu Młodych Polaków i Ukraińców Dialog Dwóch Kultur Polska – Ukraina. W dniach od 21 do 29 września Zespół Kawiarenki Literackiej i kresowi wędrowcy z klasy II a, II e, III c, III b i II b odwiedzą kultowe miejsca dla polskiego dziedzictwa kulturowego: Lwów, Krzemieniec, , Tarnopol, Zbaraż, Kamieniec Podolski i Chocim. Wezmą też udział w Akcji „sadźmy przyjacielu róże” w Rosarium Juliusza , spotkają się z Polakami mieszkającymi w Krzemieńcu. Wędrówka śladami Patrona naszego Liceum i bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza oraz uroczystości urodzinowe Juliusza i Kingi dopełnią program wyjazdu.

ŚNIADANIE PRASOWE W TEATRZE ROZRYWKI W CHORZOWIE

12 września delegacja teatromanów Słowaka (przedstawiciele Rady Młodzieżowej i Kawiarenki Literackiej) uczestniczyła w śniadaniu prasowym Teatru Rozrywki w Chorzowie. Przy dobrej herbacie była okazja do poznania Teatru od nietypowej strony. Nowa Dyrekcja zapoznała przedstawicieli mediów i młodzieżowej publiczności z planami repertuarowymi na nadchodzący sezon. Przedstawiono również ciekawe propozycje udziału młodych widzów w teatralnych warsztatach, które będą organizowane z myślą o licealistach w sezonie 2018/2019. Teatromani Słowaka pogratulowali nowej Dyrekcji teatralnych pomysłów i zaszczytu kierowania chorzowskim Teatrem Rozrywki.