Nocy Naukowców z Uniwersytetem Śląskim

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w Nocy Naukowców, która odbędzie się w naszej szkole w piątek od godziny 18:00. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy będą prowadzone 18 i 19 kwietnia przez wszystkich członków Rady Młodzieżowej.

Program Nocy Naukowców z Uniwersytetem Śląskim :

Wykład:

Dr Andrzej Tyc

„Peruwianskie Andy – gejzery, wulkany i najglebsze na swiecie jaskinie w trawertynach”

Dr Magdalena Półtorak

„Nie każdemu migrantowi – “uchodźca”, czyli o złożoności zjawiska z perspektywy prawa międzynarodowego”

Wykład nakreśli podstawowe różnice pomiędzy zjawiskiem uchodźstwa a migracją z perspektywy prawa międzynarodowego publicznego. Przybliży ponadto procedurę ubiegania się o międzynarodową ochronę w państwach UE i co z niej wynika.

Warsztaty:

Jakub Zwierzchowski, Paweł Wowra, Gu Xingyu

„Warsztaty z kaligrafii chińskiej”

„Chiny współcześnie – rozwój Państwa Środka na przestrzeni ostatnich lat”

Warsztaty będą poruszały takie kwestie jak: Chiny współcześnie, droga Państwa Środka do sukcesu, możliwości studentów UŚ do studiowania w Chinach, doświadczenia związane z rocznym pobytem w ChRL. Uczniowie będą mogli nauczyć się kaligrafii chińskiej i podstawowych zwrotów w języku chińskim.

Dr Agnieszka Woszczyk

„Coaching – odkrywanie zasobów”

Współcześnie „coaching” odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Jednak popularność terminu nie zawsze idzie z właściwym zrozumieniem czym coaching jest w istocie oraz co może dać osobom z niego korzystającym. Warsztat pokazuje czym jest coaching na przykładzie pracy z zasobami. Jest to okazja do pokazania na czym polega rola coacha w dialogu, jak to się dzieje, że coaching jest skuteczny, chociaż coach nie dzieli się wiedzą, nie diagnozuje, ani nie doradza. Co takiego jest w nas i jak to dostrzec, by móc wprowadzać pożądane zmiany w życiu? Jakie bogactwo posiadamy wewnątrz i jak możemy z niego korzystać? Warsztat adresowany jest do osób, które chcą lepiej poznać siebie, dowiedzieć się na czym coaching polega oraz co odróżnia profesjonalnych coachów od mówców motywacyjnych lub trenerów rozwoju.

Dr Sonia Szramek-Karcz

„Jak poprzez ciało możemy rozluźnić umysł, aby nam lepiej służył podczas egzaminów”.

Tenis Stołowy

Pasjonatów ping-ponga zapraszamy 24.04.2018 r. na Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym. Spotykamy się na sali gimnastycznej o godzinie 15.10. Obowiązkowo zabieramy  strój sportowy, obuwie zmienne i rakietkę. System rozgrywek i podział na kategorie będzie zależał od ilości chętnych. Dla najlepszych przewidziano dyplomy i cenne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.  W razie pytań należy zgłosić się do profesor Izabelli Ślusarczyk.

Występ Słowak Dance Crew podczas Dni Otwartych.

Zapraszam na przedstawienie, pt. “Ces’t la vie” w wykonaniu kolejnych roczników szkolnej grupy “Słowak Dance Crew”. Tancerze zabiorą publiczność w podróż po stylach tanecznych – od romantycznych duetów, po energetyczny grupowy dancehall.

III Chorzowski Bank Pomysłów Sportowych

11 kwietnia w hali sportowej MORIS, odbył się III Chorzowski Bank Pomysłów Sportowych. Nasze uczennice: Jasmina Rurkowska (1b), Patrycja Pistelok (2c), Martyna Żurek (2c), zaprezentowały trening przy muzyce, podzielony na kilka części, którego celem jest wzmacnianie poszczególnych partii mięśniowych. Uwieńczeniem każdej części było wyzwanie, tzw. „Challenge” . Autorką programu jest nauczyciel wychowania fizycznego AZSO, Aleksandra Jantos, która oprócz przygotowania swojej grupy przeprowadziła rozgrzewkę dla uczestników III BPS. Impreza ta jest wspaniałą okazją do promocji szkoły oraz wymiany pomysłów na ciekawą lekcję W-F. W załączniku znajduje się krótka fotorelacja autorstwa uczennicy klasy 1B, Marii Kozioł.

Kwesta w Castoramie.

Serdecznie dziękuję uczennicom klasy II gdc – Magdzie Maciąga, Alicji Marek, Marysi Piętak, Juliannie Drewniok, Julii Niemczyk i Karolinie Warmuz za kwestę dla Hospicjum w sobotę w Castoramie. Łącznie nasze uczennice zebrały kwotę 795,57 groszy!

LAUREACI – RECYTATORZY – trzy pierwsze miejsca !

Początek kwietnia to tradycyjne miejskie eliminacje Ogólnopolskich Konkursów recytatorskich organizowanych pod patronatem Towarzystwa Kultury Teatralnej: MAŁY OKR- 2018 i LXIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – najbardziej prestiżowa impreza w amatorskim ruchu teatralnym w Polsce .

W Konkursie Mały OKR – 2018 w kategorii poezja śpiewana i recytacja I miejsce zajęła Weronika Wołowczyk. Jej autorskie kompozycje do tekstów Adama Asnyka i Juliusza Słowackiego , oraz recytacja zrobiły duże wrażenie na Jurorach, którzy uhonorowali Weronikę tytułem LAUREATA KONKURSU.

W eliminacjach miejskich LXIII Konkursu Recytatorskiego w kategorii recytacja zwyciężyła Wiktoria Knop (I b). Wiktoria recytując prozę M. Dąbrowskiej i lirykę M. Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej zakwalifikowana została do etapu regionalnego w Katowicach.

W kategorii poezja śpiewana (tak jak w ub. roku) Karolina Gonet ( II c) śpiewając własne kompozycje do słów K. Iłłakowiczównej i L. Staffa – w muzycznym opracowaniu Agnieszki Kaczmarek ( II b) i Piotra Mośnego ( I c) zdobyła I miejsce i reprezentować będzie Chorzów w etapie rejonowym w Katowicach.

W Słowaku pojawiło się nowe młode pokolenie twórców i wykonawców autorskiej poezji śpiewanej. BARDOWIE SŁOWAKA mogą być dumni …