ANNA DZIEWIT-MELLER i PATRYK SŁAWIŃSKI w PROGRAMIE KAWIARENKI

Poniedziałkowy spektakl Kawiarenki Literackiej na Scenie Kameralnej w Teatrze Śląskim rozpoczął sie niezwykłym Prologiem. Po latach wreszcie zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Annę Dziewit-Meller (pisarkę, dziennikarkę, instrumentalistkę i wokalistkę. Absolwentkę Słowaka i Patryka Sławińskiego kompozytora, instrumentalistę, przedsiębiorcę, również Absolwenta Słowaka. Nie mogli przyjechać na Koncert Jubileuszowy Kawiarenki i w poniędziałek 11 grudnia 2017 roku “nadrobili” artystyczną nieobecność. przypomnieli wielkie swoje przeboje z pierwszych wyjazdów do Krzemieńca. Zaśpiewali “Godzinę myśli ” , “Hymn” Słowackiego i “Ocalić od zapomnienia” Gałczyńskiego. Wszystkie utwory to kompozycje Patryka. Reprezentują Słowaka szkołę śpiewania romantycznej poezji. Ich repertuar i sceniczne ,kawiarenkowe kreacje tworzą historię naszego Zespołu. To była wielka frajda i przyjemność słuchania i oglądania Ani i Patryka. Obiecali, że jesienią ponownie pojawią się w Kawiarence.

GRUDNIOWE ROCZNICE na SCENIE KAMERALNEJ TEATRU ŚLĄSKIEGO

W Polsce trwają obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia jakie rozegrały się w Polsce w grudniu 1970 roku i w grudniu 1981 roku. Tradycyjnie kolejne pokolenia Kawiarenki Literackiej prezentują w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach swój spektakl “Teatr domowy poezji stanu wojennego” w reżyserii Michała Łukowicza i autora tej informacji. Tak było również i w tym roku. 11 grudnia 2017 roku wypełniona po brzegi widownia (wykupione wszystkie wejściówki i miejsca na schodach) w wielkim skupieniu przeżyła teatralną opowieść o pierwszych dniach stanu wojennego na Śląsku. Wśród wykonawców byli : Maria Stokowska-Misiurkiewicz i ks. Antoni Klemens współtwórcy teatru domowego w latach stanu wojennego na Śląsku. To oni własnie od lat pielęgnuja teatralną tradycję utrwalania tego zjawiska kulturowego. W tym roku obok najmłodszego Zespołu Kawiarenki powrócili do swoich ról absolwenci: siostry Kostoń wraz z najmłodszą uczestniczką naszych przedstawień. Magda Racka, Agata Szyszko, Agata Rusin, Jarosław Ciołek-Żelechowski,Michał Bańko, Szymon Granek, Mateusz Bałwas, pojawił się również Adam Hayatullah. Zasłuchana i wzruszona publiczność zgotowała Kawiarence i Nestorom teatru domowego długotrwałą owację . Było to kolejne spotkanie zakończone prywatnymi rozmowami, wspomnieniami, podziękowaniami i zaproszeniem do Wrocławia. Warto w tym ośrodku dawnej opozycji pokazać spektakl o wydarzeniach w Katowicach na Górnym Śląsku.