Wzruszające spotkanie z Dziećmi Dobrego Maharadży

18 września 2018 roku uczestnicy 17. Szkolnej Wyprawy Geograficznej z 2017 roku odwiedzili mieszkających w Bytomiu Państwa Jadwigę i Jerzego Tomaszków. Państwo Tomaszkowie, którzy jako dzieci, wraz z rodzicami deportowani zostali wgłąb Związku Radzieckiego, a następnie po kwarantannie, dezynsekcji opuścili przejściowe obozy w Persji (dziś Iran) i kontynuowali swą uchodźczą tułaczkę po Azji i Afryce, przyjmowani przez gościnnych mieszkańców wielu krajów. Państwo Jadwiga i Jerzy wraz z kilkudziesięcioma tysiącami Polaków znaleźli swe schronienie w Indiach. Wraz z innymi polskimi dziećmi (łącznie do 1200), przyjęci zostali przez Jego Wysokość Maharadżę Nawanagaru (dziś Dźamnagar) Ram Saheba Digvidźaja Sinhdźi, który wybudował dla nich obóz wraz z całą infrastrukturą w wiosce Balaćadi. Tam chodzili do szkoły, a dzięki Dobremu Maharadży nie tylko zdobywali wiedzę, mieli zapewnioną medyczną opiekę, wyżywienie ale mogli również kultywować polską kulturę.

W przyszłym tygodniu, na zaproszenie córki Dobrego Maharadży JW Księżnej Herśad Kumari, Państwo Tomaszkowie odwiedzą gościnne miejsca na Ludzkiej Ziemi, jak nazywa się Balaćadi. Jak donosi największy indyjski dziennik The Times of India, wraz z Dziećmi Dobrego Maharadży, do Dźamnagaru po raz pierwszy udadzą się przedstawiciele Rządu RP.

W 2017 roku, w 75. Rocznicę przyjęcia polskich uchodźców przez władców indyjskich, w Dźamnagarze gościła 29-osobowa grupa młodzieży naszego Liceum. Uczestnicy 17. Wyprawy byli gośćmi Jej Wysokości, odwiedzali miejsca związane z polską historią, poznawali swoich indyjskich rówieśników.

W 100. Rocznicę Niepodległości za pośrednictwem Państwa Tomaszków, Księżnej Herśad Kumari zostanie przekazany list od społeczności Słowaka wraz z okolicznościowymi pamiątką – zdjęciem naszej grupy, wykonanym na Ludzkiej Ziemi (Balaćadi) i serwetę osobiście haftowaną przez Panią Wicedyrektor.