Pierwszy Dzień Przeciwdziałania Dyskryminacji w Słowaku

21 marca jest obchodzony na Ziemi jako Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Jednak o prawach człowieka, takich samych dla wszystkich – bez względu na światopogląd czy kolor skóry – należy rozmawiać przez cały rok, szczególnie w czasach, gdy w pewnych środowiskach, także w krajach europejskich, artykułowane są głosy podważające lub negujące zasady równości czy też pochwalające rasizm, antysemityzm i inne poglądy obce przeciętnemu człowiekowi rozumnemu. W chorzowskim Słowaku promowanie postaw równości i szacunku dla każdego człowieka, bez względu na to skąd pochodzi to wychowawczy standard. Wychowujemy ludzi otwartych na świat, życzliwych dla wszystkich i nikogo nie traktujących gorzej lub lepiej, ludzi gotowych na pomoc potrzebującym, otwierających drzwi  uchodźcom, ludziom biednym bądź prześladowanym. Nauczyciele Słowaka wiedzą, że o takich sprawach trzeba dyskutować, a młodych obywateli właściwe kształtować. Temu ma służyć także organizowany we współpracy z Uniwersytetem Śląskim i Amnesty International, Dzień Przeciwdziałania Dyskryminacji (środa, 28.03.2018), którego program  przedstawia się następująco:

• 10:20 – Rozpoczęcie w sali gimnastycznej (prosimy o punktualność i użycie zmiennego obuwia);
  • 10:30 – Wykład Pana prof. dr hab. Krystiana Markiewicza: „Przeciwdziałanie dyskryminacji w prawie polskim”;
  • 11:00 – Prelekcja Amnesty International  “Niesprawiedliwość na świecie traktujemy osobiście” (Maria Filipiak – klasa IA);
  • 11:30 – Występ dzieci ze Świetlicy Romskiej w Chorzowie;
  • 12:00 – 12.25 – Moje polskie doświadczenia oczami obcokrajowca – ucznia Słowaka,
  • 12:25 – 12:30 – Zakończenie i podsumowanie;
  • 12:30 – 14:00 – Warsztaty „ Stop dyskryminacji”.

Zapraszamy 28 marca całą społeczność Słowaka – Profesorów, Uczniów, a w miarę możliwości także Rodziców. Nasz Szanowny Gość – Pan Profesor Krystian Markiewicz jest pracownikiem naukowym Wydziału Prawa i Administracji UŚ, sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach i Prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich “Iustitia”.

Przesłanie Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2012 r. znaleźć można tu: http://www.unic.un.org.pl/sg-na-temat-dni/miedzynarodowy-dzien-walki-z-dyskryminacja-rasowa—przeslanie-sg/2271.