Zespół nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie realizuje podstawowy bądź rozszerzony program, w zależności od wyboru dokonanego przez samych uczniów w procesie rekrutacji.

W Słowaku do nauczania przedmiotów społecznych dedykowane są dwie klasopracownie historyczne.

W trakcie nauczania historii korzystamy zarówno z najlepszych map, pochodzących z końca XIX wieku oraz początku wieku XX, jak i nowoczesnych środków dydaktycznych.

Przedmioty społeczne stanowią jeden z atutów naszej oferty edukacyjnej. Szczególnie dużą popularnością cieszą się olimpiady związane z prawem oraz stosunkami międzynarodowymi, co przekłada się na wielką liczbą absolwentów prawa – obecnych sędziów, adwokatów, radców, notariuszy i prokuratorów.

Dużą uwagę na zajęciach poświęcamy na zagadnienia związane z wolnością i przynależnymi prawami człowieka, analizując tragiczne okresy dziejów ludzkości jak Holocaust, czasy systemów totalitarnych i zbrodnie przeciwko ludzkości w różnych miejscach na świecie.

Oferta edukacyjna nigdy nie kończy się na podstawie programowej, w związku z czym nauczyciele przedmiotów społecznych prowadzą kółka przedmiotowe zarówno dokształcające jak i olimpijskie. Dodatkowo odbywają się zajęcia Klubu Miłośników Historii, Klubu Europejskiego oraz Koła Historiozoficznego “Wagabunda”. Organizowane są liczne wycieczki specjalistyczne. Wyniki uczniów Słowaka na maturach co roku wykraczają znacznie ponad średnią krajową i wojewódzką. Większość wyników z matur jest wyższa od średniej krajowej oraz wojewódzkiej o co najmniej 50%.

Losy absolwentów wybierających specjalizacje z historii lub wos oraz olimpijczyków i laureatów konkursów są diametralnie różne ze względu na kierunki studiów. Znaczna część studiuje dyscypliny związane z naukami humanistycznymi wybranymi na maturze zarówno na uczelniach krajowych: w Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Łodzi; jak i za granicą, Oxford, Cambridge, York, Londyn, Paryż, Leiden.

Jednym z najważniejszych celów realizowanych na zajęciach z przedmiotów historyczno-społecznych jest przygotowanie do życia w społeczeństwie obywatelskim. Aby go zrealizować współpracujemy z wieloma organizacjami pozarządowymi, w tym przede wszystkim z Centrum Edukacji obywatelskiej w Warszawie, uczestnicząc w szeregu przedsięwzięć, chociażby takich jak “Młodzi Głosują”.

Elwira Płotkowska-Skubała