1933 – 1934

21.VIII.1933

• konferencja inauguracyjna Rady Pedagogicznej szkoły

23.VIII.1933

• ubezpieczono uczniów od wypadków

31.VIII.1933

• konferencja zwolnieniowa od taksy administracyjnej

21.IX.1933

• strzelanie na strzelnicy Bractwa Kurkowego

X.1933

• wystawa prac koła krajoznawczego, którą zwiedziło 2 tyś. osób

XI.1933

• akademia żałobna ku czci śp. kpt. Żwirki i inż. Wigury zorganizowana przez Szkolne Koło LOPP

12.II.1934

• ustny egzamin dojrzałości w terminie zimowym

4.III.1934

• uroczystość patrona szkoły

19.III.1934

• uroczyste obchody imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego

26.III.1934

• rozpoczęcie rekolekcji wielkanocnych

2.IV.1934

• święcone Rady Rodzicielskiej

2.VI.1934

• święto Pieśni Polskiej

4.VI.1934

• rozpoczęcie matury pisemnej

7.VI.1934

• termin rozpoczęcia trzydniowych wycieczek szkolnych

14.VI.1934

• egzaminy wstępne

16.VI.1934

• uroczyste zakończenie roku szkolnego połączone z nabożeństwem i rozdaniem świadectw

25.VI.1934

• ustny egzamin dojrzałości

• Koło Krajoznawcze –Koło liczyło 150 członków. W roku szkolnym 1933/ 34 powstały dwie sekcje: filatelistyczna i opieki nad Polakami zagranicą. Koło zebrało 2 000 widokówek, 200 zdjęć w albumach, 75 zdjęć ściennych, wiele obrazów, planów. Zbierano skamieliny z kopalń śląskich. Koło posiadało biblioteczkę o tematyce krajoznawczej (131 książek i 46 map turystycznych), prenumerowało Orli Lot, Zaranie Śląskie, Historią górnictwa i hutnictwa na Górnym Śląsku. Członkowie koła fotografowali i opisywali zabytki kultury ludowej, rozpoczęli wydawanie pisma Miody Krajoznawca Śląski. W październiku 1933 roku koło zorganizowało wystawę prac krajoznawczych, którą zwiedziło 2 000 osób. Do szkół w Duryca (Stany Zjednoczone) oraz w Serinka (Brazylia) koło wysłało 10 listów, kilkadziesiąt widokówek i zdjęć oraz 34 książki jako prezent wielkanocny.
  • Koło LOPP – Koło liczyło 505 członków. Interesowało się obroną powietrzną i przeciwgazową. Wybudowało schron przeciwgazowy, a profesor Świrad zorganizował drużynę ratowniczą, która zaopatrzona była w 2 aparaty tlenowe i 8 masek przeciwgazowych. Na lekcjach wychowawczych członkowie koła wygłaszali referaty i wyświetlali przeźrocza z zakresu ochrony przeciwgazowej. W listopadzie członkowie koła zorganizowali akademię żałobną ku czci śp. kpt. Żwirki i inż. Wigury. W tygodniu lotniczym uczniowie zbierali datki na ulicach miasta na Challenge. Koło prenumerowało czasopisma Lot, Polska Skrzydlata.
  • Harcerstwo – II Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego liczyła 54 członków, podzielonych na 5 zastępów. W roku szkolnym 1933/34 prawie wszyscy członkowie drużyny zdobyli wyższe stopnie harcerskie i dużo nowych sprawności harcerskich. Drużyna zorganizowała szereg wycieczek, zawody sportowe oraz dwa wieczorki taneczne.
  • Koło Ligi Morskiej i Kolonialnej – Koło liczyło 250 członków i organizowało odczyty poświęcone zagadnieniom morskim. Miejski Komitet LMK zakupił dla koła 12. osobowy kajak i umożliwił uczniom wzięcie udziału w spływie do morza. Koło prenumerowało czasopismo Polska nu Morzu.
  • Koło Literackie –  Koło liczyło 50 członków. Młodzież uczestniczącą w zajęciach koła interesowały przede wszystkim zagadnienia śląskie oraz współczesne życie literackie. Członkowie koła wygłosili referaty: Zagadnienia regionalizmu w Polsce, Morcinek jako śląski pisarz regionalny. Śląsk w powieściach Kossak – Szczuckief, Morcinka i Gojawiczyńskiej, Malarstwo i zdobnictwo Wyspiańskiego, Życie współczesne w powieści i reportażu współczesnym.
  • Ochrona przyrody – Koło przed każdą wycieczką przyrodniczą organizowało pogadankę na temat ochrony przyrody. Uczniowie wykonali 210 karmników dla ptaków, które umieszczono w ogrodach, na cmentarzach, w parkach i okolicznych lasach. Uczniowie często je odwiedzali.
  • Zespół Straży Przedniej – Zespół liczył 11 członków. Członkowie zespołu brali udział w organizowaniu akademii z okazji: 11 listopada, ku czci śp. Żwirki i Wigury, imienin prezydenta, z okazji uchwalenia nowej konstytucji. Orkiestra brała udział w przedstawieniu Wyzwolenie. Przeprowadzono zbiórkę książek do biblioteki strzeleckiej w Wielkich Hajdukach.
  • Koło Abstynenckie – Koło liczyło 87 członków. Działalność koła polegała na przestrzeganiu abstynecji, do której zobowiązali się słowem honoru i podpisem złożonym na wspólnej deklaracji zawieszonej w klasie. Opiekun koła wygłosił wykład na temat: Alkohol a praca umysłowa i sport.

• Augustyn BIMLER
  • Jerzy LUBOS