Pan Aleksander Tarnawski – Cichociemny ze Słowaka

Wczoraj w bibliotece AZSO odbyło się niezwykłe spotkanie z Panem Aleksandrem Tarnawskim – absolwentem naszej szkoły. Pan Aleksander Tarnawski złożył egzamin maturalny w Gimnazjum Klasycznym im. Odrowążów (tak nazywała się wcześniej nasza szkoła) w roku 1938. II wojna światowa zastała Go jako studenta Politechniki Lwowskiej. Po zajęciu Polski przez hitlerowców i sowietów przedostał się do Wielkiej Brytanii, skąd jako jeden z 316 cichociemnych został desantowany do okupowanej Polski.

Wzruszające spotkanie zorganizowano z inicjatywy naszych absolwentów – maturzystów z 1966 roku. Panowie Jan Kiwer i Zygmunt Karolewicz wraz z Wychowawcą, prof. Janem Swadźbą uczestniczyli w tym przemiłym, wychowawczym wydarzeniu.

Profesjonalnym moderatorem spotkania był Jakub Ciołek – były Przewodniczący RM.

Bądźcie uczciwi, skromni, szanujcie Profesorów, czytajcie dużo książek – to kilka elementów przesłania do współczesnej młodzieży Słowaka, które skierował do niej ich kolega – Maturzysta Anno Domini 1938 i za które w imieniu absolwentów i uczniów serdecznie dziękuję.