Podsumowanie Europejskiego Dnia Języków

26 września na terenie naszej szkoły świętowanie Europejskiego Dnia Języków rozpoczęliśmy wykładem doktor Anity Buczek – Zawiły z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pani doktor przyjechała do nas na zaproszenie profesor Stelli Drogosz – Fabjańskiej i wygłosiła wykład zatytułowany “Beth sy’n ddiddorol am Gymru, Cymry a Chymreag?”.Gdy opadły z nas pierwsze emocje płynące ze słuchania fragmentów wykładu po walijsku, temperatura wzrosła z “Coolturalnym dyktandem”, którego pomysłodawcą i organizatorem była profesor Bożena Baryła, a którego wyniki zostały już podane na stronie szkoły. Na terenie szkoły odbyło się również, przygotowane przez profesor Barbarę Kaczmarczyk i Magdalenę Klein czytanie książek w różnych językach. A “na deser” wystąpiła niezwykła grupa “Merry Pranksters” w wyreżyserowanych przez profesor Joannę Szeligowską dialogach z “Poskromienia Złośnicy” (profesorowie Lilianna Myszka i Maciej Burzyk) oraz ze “Snu Nocy Letniej” (profesorowie Marta Nyznar, ksiądz Szymon Kos, Karolina Bociańska, Krzysztof Kwiecień, Anna Depta i Damian Straszak).Wszystkim uczniom i profesorom zaangażowanym w ten niezwykły dzień serdecznie dziękuję.

Joanna Szeligowska

Wymiana z Gymnasium an der Stenner

W dniach 26.09 – 29.09.2018 grupa uczniów AZSO z klas 3gdb, 3gda i 3gdc wraz z opiekunami p. prof. Janiną Wójcik i Marleną Sikorą-Sopolską uczestniczyła w wymianie z naszą szkołą partnerską z Iserlohn. Poznawaliśmy piękne zakątki Nadrenii Północnej Westfalii z Kolonią, Dusseldorf oraz samym Iserlohn, uczestniczyliśmy w lekcjach, zwiedzaliśmy jaskinię Dechenhohle. Ale przede wszystkim nawiązaliśmy fantastyczne znajomości, poznaliśmy życie rodzin naszych niemieckich rówieśników, popracowaliśmy nad praktyczną stroną naszej znajomości języka niemieckiego oraz świetnie się razem bawiliśmy. Nasze interkulturowe spotkanie będziemy kontynuować w czerwcu 2019 podczas wizyty gości z Iserlohn w Chorzowie.

Program współfinansowany był przez Urząd Miasta Chorzów oraz Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Coolturalne Dyktando z Roaldem Dahlem

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych, uczniowie gimnazjum i liceum zmierzyli się z oryginałem Matyldy Roalda Dalha. Agnieszka Konefał, Izabela Szymczak i Karol Dańda zrobili to najlepiej, wprowadzając najmniej zmian do tekstu autora. Serdeczne gratulacje!.

SADŹMY PRZYJACIELU RÓŻE – DIALOG DWÓCH KULTUR POLSKA – UKRAINA

Wielokulturowy Lwów, Rudki Aleksandra Fredry, Krzemieniec – Wołyńskie Ateny, twierdze z Trylogii Henryka Sienkiewicza: Zbaraż, Kamieniec Podolski, Chocim, wielkie kresowe rezydencje – Wiśniowiec oraz miasto w którym w okresie międzywojennym funkcjonował tarnopolski Słowak to miejsca, w których odbyła się kolejna edycja programu Młodych Polaków i Ukraińców Dialog Dwóch Kultur Polska – Ukraina ( 21-29.09.2018 ). Spotkania z kresowym obszarem polskiego dziedzictwa kulturowego pełne były wzruszeń, zaskakujących zdarzeń, koncertów Kawiarenki Literackiej, słońca i deszczu, przeżyć, emocji i słowiańskich smaków . Gościnność Ukraińców i Polaków tam mieszkających oraz otwartość Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej im. Tarasa Szewczenki na współpracę z chorzowskim Słowakiem mogła zaskakiwać i jednocześnie satysfakcjonować uczestników naszej wyprawy. Symbolem tych spotkań jest ROSARIUM JULIUSZA, które wzbogaciło się o kolejne różane krzewy i wiosenne kwiaty.