KAROLINA GONET WŚRÓD NAJLEPSZYCH!!!

W katowickim TEATRZE KOREZ 5 maja 2018 roku odbył się wojewódzki etap Eliminacji Regionalnych 63 Ogólnopolskiego Konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych. Jest najbardziej prestiżowy konkurs w naszym kraju. Ciekawostką był udział w kategorii dorosłych mamy naszego absolwenta sprzed wielu lat Tomka Niemczewskiego.

Reprezentująca Chorzów Karolina Gonet z II c, zdobyła wyróżnienie śpiewając swoje kompozycje do słów Kazimiery Iłłakowiczówny i Leopolda Staffa. W tym roku turniej poezji śpiewanej miał niezwykle wysoki poziom: ciekawe kompozycje , zaskakujące wykonania i dobrze zapowiadające się osobowości młodych wykonawców. Cieszy więc kolejny laur dla Karoliny. Gratulujemy i czekamy na kolejne kompozycje. Karolinie towarzyszyli jej muzyczni przyjaciele Agnieszka Kaczmarek – fortepian i Piotr Mośny – gitara.

DZIEŃ FLAGI NARODOWEJ NA ZAOLZIU

Delegacja Kawiarenki Literackiej (Karolina Gonet II c i Michał Ciołek – absolwent ) wraz z opiekunem 2 maja 2018 roku odwiedziła Centrum Pedagogiczne dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Republice Czeskiej (Czeski Cieszyn). Dzień Flagi i Święto Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju było okazja do złożenia życzeń i zaplanowaniu wspólnych programów, które Kawiarenka zrealizuje jesienią 2018 roku w szkołach z polskim językiem wykładowym na Zaolziu. Odwiedziliśmy również zaolziańskiego Słowaka, w którym rozpoczynały się egzaminy maturalne. W Gimplu spotkaliśmy naszych gości i wykonawców Jubileuszowego Koncertu Kawiarenki (XI 2017r.) Biało – czerwone wiązanki kwiatów podkreślały świąteczny i patriotyczny wymiar tych spotkań. Zgodnie z tradycją wizyt w Cieszynie delegacja Kawiarenki odwiedziła swoje kultowe miejsca: czeski Avion i w polskim Cieszynie „U Kornela”.

Andrzej Król

KONKURS „PRAWDA I KŁAMSTWO O KATYNIU”

Dominik Wołowczyk z klasy I a został Laureatem II miejsca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w IX Wojewódzkim Konkursie Historycznym i Literackim organizowanym przez Panią Europoseł Jadwigę Wiśniewską . W historii tego Konkursu jest to już 3 nagroda dla ucznia AZSO. Dominik został również uhonorowany nagrodą specjalną bilet – zaproszenie do złożenia wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. (czerwiec 2018). Opowieść o znaczkach pocztowych, które dokumentują „Prawdę i Kłamstwo o Katyniu” była ciekawą i zaskakującą formą konkursowej wypowiedzi. Opiekun Dominika dziękuje Panu Prof. Janowi Swadźbie za filatelistyczne spotkania z Laureatem tej nagrody!

TARNOPOL – CHORZÓW

Pod koniec kwietnia w AZSO gościła grupa studentów z Uniwersytetu Pedagogicznego w Tarnopolu (Ukraina). Tarnopol i Chorzów od 20 lat realizują wspólny program zaprzyjaźnionych miast. Studenci wraz z opiekunem naukowym Panią Prof. Ireną Khimeychuk zwiedzili budynek szkoły , poznali jego historię i uczestniczyli w zajęciach z języka polskiego w klasie II c w Królewskiej Pracowni Polonistycznej (gdzie w 1993 roku narodziła się idea współpracy podczas wizyty Tarnopolskiego Kuratora Oświaty Bohdana Fienjuka), przerodziła się w mini koncert Kawiarenki Literackiej i ciekawe opowieści o wizytach w Krzemieńcu, Tarnopolu, Lwowie i Kamieńcu Podolskim uczniów klasy II c. Studenci z Tarnopola i ich opiekunka zaprosili Kawiarenkę na koncerty do Tarnopolskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Mamy więc nowe miejsce w programie Dialogu Dwóch Kultur (wrzesień 2018).