Dyktando Mikołajkowe z języka francuskiego

6 grudnia w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej odbyła się XI edycja Dyktanda Mikołajkowego z języka francuskiego dla liceów. 1 i 2 miejsce zdobyli uczniowie naszej szkoły! Karolina Koryciorz 1c – 1 miejsce i Tomasz Ferenz 1c- 2 miejsce!! Serdecznie GRATULUJEMY !

NUDNA MATEMATYKA-osiągnięcia licealistów

W XXVI edycji wojewódzkiego konkursu matematycznego Nudna Matematyka w kategorii klas pierwszych liceum tytuł finalisty uzyskał TOMASZ SZAFARCZYK z klasy 1 C, natomiast półfinalistą został MARCIN TRASKOWSKI z klasy 1 B.
Gratulujemy i życzymy kolejnych satysfakcjonujących osiągnięć matematycznych.

Akcja Ciacho

8 grudnia odbędzie się kolejna Akcja Ciacho. W tym roku pomagamy małej Zosi Olszówce, córeczce absolwentki Słowaka. Zofia urodziła się jako wcześniak w 32 tygodniu ciąży z wagą 1416g i z zespołem wad wrodzonych: zarośnięciem przełyku z przetoką żołądkowo tchawiczą ( jednym słowem dziewczynka nie ma przełyku) , zarośnięciem odbytu, całkowitym odwróceniem trzewi, żołądkiem w klatce piersiowej, serduszkiem umiejscowionym całkiem po prawej stronie klatki piersiowej. W czwartym miesiącu życia ujawniło się również wodogłowie, oraz całkowity i nieodwracalny niedorozwój prawego płuca. Zosia karmiona jest przez gastrostomię, oddycha za pomocą rurki tracheostomijnej, ma utworzoną przetokę ślinową by moc usuwać ślinę z jamy ustnej także wszczepioną zastawkę komorowo otrzewnową z powodu wodogłowia. Rekonstrukcja przełyku wciąż jest w fazie planowania, tylko szpital kliniczny w Warszawie wstępnie podjął się leczenia operacyjnego, jednak by zabieg był możliwy, dziewczynka musi być w dobrej formie fizycznej.
Zosia skończyła 15 miesięcy, jest bardzo opóźniona ruchowo , dopiero niedawno nauczyła się sama trzymać główkę. Potrzebna jest intensywna rehabilitacja, a jej koszt wynosi ok. 1500 zł, miesięcznie. Niezbędne jest także urządzenie multifunkcyjne z pionizatorem Baffin, niestety jego koszt to 8000 zł, NFZ refunduje jedynie 3200 zł. W najbliższym czasie trzeba również zakupić specjalistyczny wózek, który kosztuje ok. 10 tysięcy. Mimo swoich ograniczeń, Zosia jest uśmiechnięta, kontaktową i ciekawą świata dziewczynką, której chcemy zapewnić pomoc, by mogła kiedyś być samodzielną kobietą. Możliwości finansowe rodziców są bardzo ograniczone, dlatego liczy się każda przysłowiowa złotówka.
Pamiętajcie, by w piątek 8 grudnia przynieść do szkoły ciasta.
Zabierzcie też pieniądze, bo będzie można w Słowaku kupić nie tylko słodkości, ale też smaczne potrawy z całego świata w cenie 4-5 zł. Zapraszam do udziału.

Kwalifikacje-konkurs przedmiotowy z MATEMATYKI

Z przyjemnością informujemy, że do kolejnego etapu konkursu przedmiotowego z matematyki zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów. Są to:
Szymik Anna (kl.3 b), Socha Wojciech (kl.3 b), Lorenc Zofia (kl.3 b), Kuczera Małgorzata (kl.3a), Jaśków Wiktoria (kl.3 a), Sołtys Michał (kl.3 c), Krzywiecka Anna (kl.3 c), Chmielewski Paweł (kl.3 a),
Pisula Adam(kl.3 a), Gruchot Hanna (kl.3b).

Absolwenci – podróżnicy przy wigilijnym stole

W sobotę 23 grudnia o 20.00 spotkają się podróżnicy z chorzowskiego Słowaka – uczestnicy organizowanych od 1991 roku wypraw i nie tylko. Serdecznie zapraszamy na globtroterski opłatek.
Julia wie wszystko!